Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Събития :: В България

Тук можете да намерите информация за събития в България, имащи отношение към биоразнообразието.

КАЛЕНДАР НА ЗНАЧИМИТЕ МЕЖДУНАРОДНИ СЪБИТИЯ В ОБЛАСТТА НА ОКОЛНАТА СРЕДА ПРЕЗ 2017 г.
Две изложби в Казанлък представя ДНП „Централен Балкан“

При откриването на изложбата директорът на Парковата дирекция Генчо Илиев подчерта, че партньорството с казанлъшкото училище по изкуствата води началото си от 1998 г. и благодарение на това постоянство, вече 19 години  все по-успешно изкуството се превръща в посланик на Парка. Колекцията под мотото „Централен Балкан – с очите на младостта“ е показвана с успех в общинските галерии в Карлово и Габрово, а сега и в Казанлък.

Изложбата може да се види до 6 април, а на 20 април, по повод Световния ден на Земята, колекцията ще гостува в Троян.

img_1994  img_1997  img_1976

На 28 март, в Литертурно-художествения музей „Чудомир“ в Казанлък, дирекцията на ДНП „Централен Балкан“ нарежда изложбата „КарикаТУРИСТИ“. Проявата е част от Чудомировите празници, посветени на 127-та годишнина от рождението на писателя и художника Димитър Чорбаджийски – Чудомир. Тя е естествено допълнение на организираното за първи път „Училище по карикатура“ с Николай Фитков и Дечко Николов.

„КарикаТУРИСТИ“ е пътуваща изложба, подготвена в партньорство от Дома на хумора и сатирата в Габрово и Парковата дирекция. Посветена е  на един от най-острите проблеми на съвремието – опазването на околната среда. С представените творби на български и чуждестранни карикатуристи, изложбата отправя настоятелен апел към хората по света за повече грижи към природните богатства. Заедно с това предупреждава, че нехайното отношение към околната среда неминуемо води до трагични последици. В експозицията са включени карикатури на екологична тема от известни майстори на жанра, сред които Асен Грозев, Веселин Зидаров, Дечко Николов, Ивайло Цветков, Иван Кутузов, Румен Драгостинов,и Валдемар Мандцел, Валериу Курту, Волфганг Тайлер, Волфганг Шлегел, както и творби, носители на специалната награда на Парковата дирекция „Защита на природа“ в раздел „Карикатура“ на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово.

Изложба представя места с рядка растителност в Ботаническа градина на Софийския университет

Снимките са правени по време на теренни проучвания по SPA-ECOSERVICES в страната, каза при откриването на изложбата Анна Ганева – директор на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) към Българската академия на науките. ИБЕИ е изпълнител на няколко проекта по програма БГ03, свързани с оценката и картирането на различни екосистеми у нас.

Изложбата вече е представена в Русе, Балчик, Варна, Бургас, Хасково, Кърджали, Пловдив, Гоце Делчев, Смолян, Самоков и Благоевград. Интерес към нея са проявили и градовете Плевен и Банско. След приключване на проекта се очаква тя да продължи да пътува из страната.

Както всяка година на 22 май започва кампанията за набиране на номинации за традиционните Годишни награди за биоразнообразие!

Кампания за номинации

Както всяка година на 22 май започва кампанията за набиране на номинации за традиционните Годишни награди за биоразнообразие!

Изпращайте номинациите до 18 септември на: awards@biodiversity.bg или по пощата на адрес: София 1233, ул. Веслец 39-41, ет.4, ап.11 «За Годишните награди»

По традиция Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) присъжда Годишни награди за биоразнообразието с идеята да се отличат най-ярките постижения в България, както и да се даде гласност на добрите практики, свързани с опазването на природата. Няма „отрицателни”, а само „положителни” награди, за да може българското общество да научи за успехите и усилията на тези, които се опитват да запазят природата – граждани, неправителствени организации, бизнеси, медии, политици и институции.

Номинирането е публично. Предложения в една или повече категории могат да изпращат граждани, неправителствени организации и институции.

Категориите са 5 (описани подробно по-долу), а жури от експерти и личности от различни области ще определи носителите на наградите. Освен награда на журито във всяка една категория отново ще присъдим и награда на публиката, определена с вашите гласове!
 
Номинациите трябва да се отнасят за периода 22 май 2015 – 22 май 2016, периодът на една Година на биологичното разнообразие. Важно е предложенията да са придружени с кратка обосновка и по възможност със снимки.
Български орнитолог получи годишната награда на Американското Орнитологично Общество

Български орнитолог получи годишната награда на Американското Орнитологично Общество

Български орнитолог получи годишната награда на Американското Орнитологично Общество

Професор Павел Зехтинджиев от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на Българската Академия на Науките е удостоен с наградата на Американското Орнитологчно Общество (Cooper Ornithological Society) за 2016 г.
Наградата е предоставена на колектив с участието на Проф. Зехтинджиев за разгадаване на неизвестни до момента закономерности във формирането на биоразнообразието при птиците.
Изследванията получили това най-високо признание и наградата на Американското Орнитологично Общество (Cooper Ornithological Society) за 2016 година са проведени в Биологична Експериментална база „Калимок“ където от десетилетия се провеждат пионерни за България изследвания свързани с биологията на редки и застрашени от изследване видове птици.
Подробности за наградата на Американското орнитологично общество за 2016г. може да намерите тук: http://www.bioone.org/doi/full/10.1650/CONDOR-16-126.1

1 2 3 >>
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене