Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Биоразнообразие в България :: БР и туризъм

В България загрижеността за опазване на природата, културно-историческото наследство, народните традиции и обичаи от една страна, и от друга-стремежът за развитие на местните общности и туризма, намират израз в изготвянето на “Национална стратегия и план за действие за развитие на екотуризъм в България”.


Определението за екотуризъм, прието от министерствата на околната среда и водите, икономиката и земеделието и горите, инициирали изготвянето на Стратегията, гласи: “пътуване до сравнително незасегнати природни местности с цел посетителите да разгледат и да се насладят на природата и всички съпътстващи културни забележителности, като едновременно с това се насърчава съхранението им и се допуска възможно най-ниска степен на въздействие. Екотуризмът е и възможност за развитие на бизнес във всички свързани с него услуги, приоритетно в малки местни предприемачески инициативи, като осигурява социално-икономическа активност на местното население и справедливо разпределение на отговорностите и ползите. Екотуризмът съдържа също важни елементи на природозащитно образование, интерпретация на природното и културното наследство и съответства на всички форми на устойчив туризъм.”

Министерството на туризма

Министерството на туризма (МТ) провежда политиката в туризма в условията на публичност, откритост, активен диалог и сътрудничество с институциите, общинските администрации, неправителствените организации, бизнеса и медиите. Основен приоритет е да се осъществява законосъобразно и целесъобразно туристическата политика на страната, да се създадат необходимите условия за развитие на диверсифициран национален туристически продукт, който да бъде промотиран на нашия и чуждите туристически пазари. Да се работи активно за утвърждаване на страната като конкурентоспособна туристическа дестинация за устойчив целогодишен туризъм. Полагат се целенасочени усилия, така че България да се възприема като атрактивна туристическа дестинация със своята уникалност - културно наследство и природни дадености, високо качество на предлаганите туристически продукти и услуги. Екипът на Министерството на туризма работи при спазване на принципите законност, откритост и достъпност; отговорност и отчетност; ефективност и координация; предвидимост; обективност и безпристрастност.

Актуализирана Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма в Република България 2014-2030 г.

С Решение № 65 от 2 февруари 2018 г. на Министерския съвет е одобрена Актуализирана Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма в Република България 2014-2030 г. и План за действие към нея за периода 2017-2020 г.

Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма в България 2014 – 2030

Вижте още:

Ръководство на английски език с насоки по тематично направление "БР и туризъм", изготвено за улеснение на развитието на туризма и взаимодействие между партньори и концесионери при управление и дейности в защитени територии.

“Guidelines for tourism partnerships and concessions for protected areas:
generating sustainable revenues for conservation and development”

Екотуризъм в националните паркове

 Официални сайтове на българските национални паркове.“Пирин", “Рила" и “Централен Балкан" са едни от най-големите и ценни защитени територии в Европа. В тях се опазват естествени екосистеми, каквито рядко се срещат в Европа. Втора категория според класификацията на IUCN, парковете се управляват според най-съвременните принципи и подходи. Националните паркове създават условия за възстановяване, духовно обогатяване и наслада от съприкосновението с дивата природа. За упражняване на екстремни спортове са определени специални места. Туристите могат да правят своя избор от голямо разнообразие на различни дейности.

За още информация:

Екотуризъм в НП Централен Балкан

Екотуризъм в НП Рила

Екотуризъм в НП Пирин

Концепцията Пан Паркс

Фондация PAN /Protected Areas Network- “Мрежа от защитени територии”/ Parks – е европейска неправителствена организация, инициатива на най-значимата световна организация в областта на опазването на природата WWF /WorldWildlifeFund/- “Световен фонд за дивата природа”, подкрепяна от холандската туристическа компания Molecatengroup. Тя има за цел да опази най-значимите обекти от дивата природа на Европа. За постигането на тази цел PAN Parks поставя значителни изисквания пред защитените територии, които желаят да развиват устойчив туризъм и да бъдат част от мрежата със същото име.

Удовлетворяването на стандартите за качество на защитената територия и на нейното управление се проверява чрез процес на независима експертна оценка. На териториите, които отговарят на стандартите се издава Сертификат, удостоверяващ правото да ползват марката и логото на PAN Parks. След сертифицирането на защитената територия следва последователно сертифициране на нейния регион и бизнес партньори.

Членството в мрежата PAN Parks поставя значителни отговорности пред управлението на Парка. В същото време то създава възможности за ползи на неговите партньори. Местните доставчици на туристически услуги, занаятчии и др. могат да използват запазената марка на PAN Parks, да бъдат рекламирани чрез информационната мрежа на PAN Parks. В България са сертифицирани два парка членове на мрежата – НП “Рила” и НП “Централен Балкан”, които отговарят на строгите екологосъобразни критерии, регулиращи човешката дейност във и около парковете.

Българската асоциация за алтернативен туризъм (БAAT)

Българската асоциация за алтернативен туризъм (БААТ) е учредена на 31.01.1998 г. и регистрирана по ЗЛС. В момента БААТ обединява 61 члена: неправителствени организации и регионални сдружения в областта на туризма, екологията и предприемачеството, общински съвети по туризъм, природни паркове, туроператори, хотели, селски къщи и семейни пансиони, производствени кооперации, издатели, превозвач, манастир и физически лица. Асоциацията е член на Националния съвет по туризъм и Съвета за обучение в туризма.

1 2 >>
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене