Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Биоразнообразие в България :: Научни данни

“Въпреки че България е сравнително малка по площ (110 912 кв. км), тя е с богато биологично разнообразие поради силно разнообразните климатични, геоложки, топографски и хидроложки условия. Тези условия позволяват съществуването на биота, включваща 94 вида бозайници, 383 птици, 36 влечуги, 16 земноводни, 207 черноморски и сладководни риби, около 27 000 насекоми и други безгръбначни, между 3 500 и 3 750 вида висши растения и повече от 6 500 низши растения и гъби. Така България се нарежда между страните с най-голямо биологично разнообразие в Европа”.

 

Национална стратегия за опазване на биологичното разнообразие

 

Национален природонаучен музей

Националният природонаучен музей   е единствената национална институция, пряко ангажирана със съхраняването на научни колекции от живата и неживата природа от България и света. Основните приоритети на музея са изучаването на биологичното разнообразие, опазването на природната среда и еволюцията на организмите. Във връзка с това главната задача на НПМ е всестранното проучване на фауната, флората, фосилите, минералите и скалите на България и други страни. Развиваните научни направления са таксономия, фаунистика, зоогеография и екология на паякообразни, стоножки, насекоми и всички класове гръбначни животни; таксономия на фосилни бозайници, птици и брахиоподи; флористика; минералогия. Някои направления се развиват с предимство и в резултат на това НПМ се явява национален център по биоспелеология, по археозоология и палеонтология на гръбначните животни, по проучване на прилепите. Силно развити са и изследванията на насекомите.
 

Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) - извършва научни изследвания в областта на теоретичните и приложните аспекти на екологията, биоразнообразието, опазването на околната среда и устойчивото ползване на биологичните ресурси. ИБЕИ е създаден на 1 юли 2010 г.като наследник на три звена на БАН – Институт по ботаника, Институт по зоология и Централна лаборатория по обща екология.

Институтът е основен научен център в България в областта на ботаниката, микологията, зоологията, екологията, хидробиологията, паразитологията, консервационната биология, генетиката на околната среда, еволюционната биология и други сродни научни области. Oсигурява научна информация, оказва методична помощ на държавните институции и структурите на гражданското общество и представя страната в Европейското изследователско пространство в областите на неговата компетентност.

- Българска академия на науките

- Селскостопанска академия

 - Научноизследователска и развойна дейност (НИРД)

 

Министерство на образованието и науката
Булбионет

Мрежата за българското биоразнообразие (BULBIONET) е организирана, за да изпълнява ролята на постоянен, компютъризиран, достъпен чрез Интернет портал, който позволява в реално време да се търси информация в сложни академични и национални бази данни, съдържащи първични и мета данни за биоразнообразието (описания на видове, каталози, библиография, географски данни, данни за екосистеми и други).

Водните кончета в България

 

Определител - Автор: Милен Маринов

1 2 >>
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене