Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Последни новини

20.11.2023
РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ПРОУЧВАНИЯТА НА ДЕЛФИНИ, РИБИ И МЕСТООБИТАНИЯ В ЧЕРНО МОРЕ БЯХА ПРЕДСТАВЕНИ В СОФИЯ
Приключва проект “Натура 2000 в Черно море“ по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“. Целта на проекта е завършване на мрежата „Натура 2000“ в морската среда. Основната дейност предвидена по проекта, е проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации, както и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република България. В рамките на тази дейност е извършено най-голямото и най-концентрираното усилие в България към момента за проучване на морските екосистеми. Черно море е уникално със затворения си характер и наличието на приземен мъртъв слой от сероводород, където няма живот. Поради това крайбрежните местообитания и повърхностните води, които са богати на живот, са изключително ценни.
25.10.2023
Резултати от проведени теренни проучвания през летния и есенния сезони на 2023 г., както и първи резултати от анализите за карагьозовите риби по проект № BG16M1OP002-3.005-0001 „Натура 2000 в Черно море“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 20
На 24 октомври 2023 г. в „Арт салон, малка зала“ на Радио Варна, гр. Варна се проведе информационна среща със заинтересованите лица за представяне на приключилите теренни проучвания на природни местообитания и китоподобни бозайници - Tursiops truncatus /Афала/ и Phocoena phocoena /Черноморска свиня/ - през летния и есенния периоди на 2023г., както и представяне на първи резултати от анализите за карагьозовите риби по проект „Натура 2000 в Черно море“, финансиран по оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“
30.06.2023
Резултати от проведените теренни проучвания на природни местообитания и китоподобни бозайници - Tursiops truncatus /Афала/ и Phocoena phocoena /Черноморска свиня/ - през пролетния период по проект „Натура 2000 в Черно море“
На 29 юни 2023 г в зала № 1 в Експозиционен център „Флора“, град Бургас, се проведе информационна среща за представяне на информация за извършената теренна работа през пролетния период по договор с предмет „Проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации, и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република Блгария“ по проект „Натура 2000 в Черно море“, финансиран по оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“.
05.04.2023
Успешно продължава работата по проекта „Натура 2000 в Черно море“
На 5 април 2023 г в Арт салон, малка зала, на Радио Варна се проведе информационна среща за представяне на данните от извършената теренна работа през зимния период по договор с предмет „Проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република Блгария по проект „Натура 2000 в Черно море“, финансиран по оперативна програма „Околна среда 2014-2020“. „Нашето разбиране е, че ефективното опазване на природата и респективно ефективното управление на защитените зони е възможно, само ако се основават на достоверни научни данни, които да бъдат интерпретирани от експерти, притежаващи необходимия опит и експертиза.“ Това каза заместник-министърът на околната среда и водите Мария Бояджийска при откриването й.
27.01.2023
Резултатите от последните проучвания по проекта “Натура 2000 в Черно море“ бяха съобщени в рамките на информационна среща в Каварна.
По време на срещата на 23 януари в сградата на общината бяха представени данните от извършената теренна работа през есенния период по договор „Проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република България по проект „Натура 2000 в Черно море“. Дейностите се финансират по оперативна програма „Околна среда 2014-2020“. В рамките на дейностите, извършени през есенния сезон, по проекта е направено картиране и оценка на природозащитно състояние на местообитания – Подводни и полуподводни морски пещери /8330/. Дейностите са реализирани по утвърдената от МОСВ методика за картиране на местообитанието. Тъй като голяма част от морските ни пещери са концентрирани в защитена зона комплекс Калиакра, работата е насочена именно там. През отчетния период са извършени три мисии, в които бяха осъществени влизания в осем пещери/пропасти. Спецификата на годишния сезон наложи да бъдат предпочетени полупотопени пещери – хоризонтални, наклонени и вертикални, с достъп от брега. Повечето от тях са проходни, с два входа – от сушата и от морето. Всички изследвани пещери са във варовикова скала. Те са светли и се обитават предимно от морски микроорганизми.
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене