Начало  |  Регистрация  |  Вход
Български  |  English

Актуално :: Новини и събития

Отразяване актуални новини и събития в областта на биологичното разнообразие.
Световният ден на дивата природа се отбелязва на 3 март

Над 14 000 вида бозайници и птици, над 8000 влечуги и земноводни и 30 000 вида риби, около 2 млн. вида безгръбначни и около 250 000 вида цветни растения са известни днес. Числеността на много от видовете намалява поради унищожаване на местообитанията или увеличаване на експлоатацията им. През последните столетия основната причината за загубата на повечето от изчезналите растения и животни е човекът. Според експертите завинаги сме изгубили 17 вида и подвида мечки, 5 вида вълци и лисици, 4 вида котки, 10 вида диви говеда, овце, кози и антилопи, 4 вида коне, зебри и магарета, 3 вида елени. Изчезнали са цели видове птици и растения, а точният им брой е трудно да се определи. Без обикновеният човек да подозира, унищожението продължава и в наши дни.

Международният контрол на търговията със застрашени видове се извършва чрез Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора CITES, известна като Вашингтонската конвенция, в която членуват повече от 180 страни. Конвенцията действа чрез забрана на международната търговия с непосредствено застрашени видове (Приложение I), както и чрез регулиране и наблюдение на търговията с други видове, които могат да се превърнат в застрашени (Приложения II и III). Основната й цел не е  забраната за търговия, а регулация и устойчиво използване на природата.

world-wildlife-day-3-march
В Конвенцията CITES са включени около 5000 вида животни и 25 000 вида растения. В различните приложения към CITES има много видове от българската флора и фауна: видра, всички хищни птици, двата вида сухоземни костенурки, есетровите риби, вълкът, кафявата мечка, червеногушата гъска, турската боа, белият аполон, всички салепи (диворастящи орхидеи), кокичета, циклами и др.

Екип от учени и експерти започва работа по изготвяне на картата на разпространението на местообитания и видове в защитените зони в българската част на акваторията на Черно море.

Екип от учени и експерти започва работа по изготвяне на картата на разпространението на местообитания и видове в защитените зони в българската част на акваторията на Черно море.

На 31 август 2022 г. /сряда/ от 14:00 ч. в зала „Голдън Тюлип” на хотел „Голдън Тюлип” – Варна (гр. Варна, бул. „Христо Ботев“ №3А), се проведе встъпителна пресконференция по проект BG16M1OP002-3.005-0001 „Натура 2000 в Черно море“, във връзка със стартиране на изпълнението на основната дейност от него: „Проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации, и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република България“.

            Основната цел на проект BG16M1OP002-3.005-0001 „Натура 2000 в Черно море“ е завършване на мрежата Натура 2000 в морска среда, в съответствие с изискванията на Директива 92/43/ЕИО за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (Директива за местообитанията).

                           

            На 12 юли 2022 г. бе сключен договор с изпълнител ДЗЗД „ПОНТУС ИНДАГО“ за предоставяне на услуга за „Проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации, и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република България”.

            Проектът се финансира по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по приоритетна ос 3 „Натура 2000 и биоразнообразие“ на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.”. Стойността на проекта е 11 734 980 лева, от които 9 974 733 лева са предоставени от Европейския фонд за регионална развитие, а 1 760 247 лева са национално съфинансиране.

Всички дейности в рамките на проекта трябва да приключат до 30 ноември 2023 г.

            Бенефициент по проекта е дирекция „Национална служба за защита на природата“ в Министерство на околната среда и водите.

        На пресконференцията бяха представени:

1. Специфичните цели на проекта;

2. Очакваните резултати;

3. Предвидените дейности в отделните фази на реализация;

4. Срокове за изпълнение на отделните фази, включени в обхвата на проекта;

5. Експертните екипи, ангажирани в изпълнението на проекта;

6. Визията за изпълнение на проекта.

          

Екип от учени и експерти започва работа по изготвяне на картата на разпространението на местообитания и видове в защитените зони в българската част на акваторията на Черно море. Изследователските дейности ще са в рамките на проекта „Натура 2000 в Черно море“ – „Проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации, и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република България“.

Това съобщи в рамките на встъпителната пресконференция по проучването директорът на дирекция „Национална служба за защита на природата“ към Министерство на околната среда  иводите г-н Мирослав Калугеров. В рамките на форума подробности за хода и целите на проекта коментираха експерти от. изследователските екипи, представители на МОСВ и представители на публичния сектор.

“Основната цел на проекта е завършване на мрежата „Натура 2000“ в морска среда в съответствие с изискванията на Директивата за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна”, коментира г-н Калугеров. Той уточни, че около 35 процента от територията на страната ни попада в „Натура 2000“, но само около 8 процента са зоните в мрежата в плитката част на морето ни.

Във Варна г-н Калугеров обясни, че при реализацията на проекта ще бъдат проучени и оценени седем типа морски и крайбрежни местообитания, сред които подводни и частично подводни морски пещери, подводни структури, образувани под действието на газове, естуари и др. Специалистът уточни, че едно от местообитанията е научна резерва и ще бъде проучено, за да се установи дали ще е обект на защита. Става въпрос за подводните структури, образувани в резултат на изпускането на газове. Друг важен момент в изследването ще е опазването на двата вида китоподобни в Черно море – „Афала“ и „Морската свиня“, каза още той. В проучването са включени и два вида риби.

Друг важен момент в изследването ще е опазването на двата вида китоподобни в Черно море – „Афала“ и „Морската свиня“, каза още той. В проучването са включени и два вида риби.

В рамките на проучвателните дейности трябва да бъдат инвентаризирани 17 защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна в страната, включващи в границите си морските пространства.

 

 

Световен ден на околната среда - 5 юни

Всяка година на 5 юни се отбелязва Световния ден на околната среда, който е най-мащабното събитие, посветено на опазване на природата.

От отбелязването му , за първи път през 1972 г. до сега, хората са организирали хиляди събития - от почистване на квартала и противодействие срещу престъпленията над дивата природа, до залесяване и възстановяване на съществуващи гори.

Темата на Световния ден на околната среда за 2017 г - „Свързване на хората с природата“, насочва вниманието и призовава да излезем сред природата, да оценим нейната красота и ценност и да защитим нашата планета Земя.

Информация за Световния ден на околната среда 2017 г. (на български език и на английски език).

Официален сайт на Деня на Земята – http://worldenvironmentday.global/

Инициативи на МОСВ, посветени на Деня на околната среда

Проведени събития от структурите на МОСВ за Деня на околната среда

МОСВ започна изпълнението на проект „Знания за Натура 2000“

Министерство на околната среда и водите започна изпълнението на проект „Знания за Натура 2000“. Основната цел на проекта е повишаване на нивото на информираност на населението и на капацитета и приноса на заинтересованите страни за европейската екологична мрежа Натура 2000. Също така ще бъде разработен Документ за целите на Натура 2000, на базата на който ще бъде актуализирана Националната приоритетна рамка за действие (НПРД), което ще допринесе за осигуряване на ефективно управление на мрежата. Дейностите по проекта бяха представени на въвеждаща пресконференция в София.

Проектът стартира с провеждане на проучване на комуникационните потребности и нагласи на заинтересованите страни и широката аудитория за подхода за управление на Натура 2000, за ролята и участието им в процеса на разработване на планове и изпълнение на мерки в плановете за управление на Натура 2000. Въз основа на проучването се предвижда създаване на единна комуникационна платформа, която ще подпомогне провеждането на три национални информационни кампании „Знания за Натура 2000“, които целят повишаване на подкрепата и разширяване на знанията за управление на Натура 2000. В рамките на кампанията ще бъдат организирани 3 национални и 84 регионални събития  за представяне на възможностите и ползите, които предоставя европейската екологична мрежа.

Ще бъде разработена концепция за дигитална маркетинг кампания. Ще бъде създадена онлайн платформа, на която ще бъдат качвани всички материали, подготвени от изпълнителите. Посредством дигиталната платформа ще бъдат проведени три национални конкурса „Знания за Натура 2000“, по един годишно, на които ще бъдат излъчени по 28 регионални и 3 национални победители. За целта ще се разработи интерактивен конкурсен инструмент. В рамките на проекта ще бъдат организирани и три научни форума по актуални специфични теми, свързани с мрежата Натура 2000.

В резултат на реализацията на дейностите по проекта се очаква  да се постигне популяризиране на целите на европейската екологична мрежа и да се генерира широка обществена подкрепа за тяхното постигане.

Проект BG16M1OP002-3.006-0001-C03 “Знания за Натура 2000“ се изпълнява с финансовата подкрепа на ОП „Околна среда 2014-2020 г.“. Бенефициент по него е Дирекция „Национална служба за защита на природата“ в МОСВ. Общата стойност на проекта е 4 300 000 лв., от които 3 655 000 лв. от Европейски фонд за регионално развитие и 645 000 лв. национално съфинансиране. Срокът на изпълнение до 14.05.2023 г. 

 

22 май - Международния ден на биологичното разнообразие

 

Международният ден на биологичното разнообразие – 22 май е обявен от Организацията на обединените нации, с цел да се повиши обществената осведоменост, ангажираност и подкрепа по въпросите на биологичното разнообразие. На този ден през 1992 г. Общото събрание на ООН приема текста на Конвенцията за биологичното разнообразие. България ратифицира Конвенцията през февруари 1996 г. и от 16 юли 1996 г. е равноправен член. Страните по Конвенцията работят за значително намаляване на загубата на биоразнообразие в глобален, национален и регионален мащаб, включващо и борбата с бедността и подобряване на условията за съществуване на всички форми на живот на Земята.

1 2 3 4 >>
Българският CHM бюлетин  |  Обратна връзка  |  Мета търсене