Българският портал за биоразнообразието е част от световния механизъм за обмен на информация, изграждан от Конвенцията за биоразнообразието (Clearing House Mechanism - CHM). Задачата му е да предоставя директно или да посочи къде може да бъде намерена необходимата ви информация за биоразнообразието.
Колекции от организми, които се поддържат, за да се осигури, постоянна физическа документация на видовото разпознаване и свързаните с него данни, произтичащи от списъците.
обратно кръстосване
Кръстосване на хибрид с някои от неговите родители (или с генетично еквивалентен индивид).
обръщане
Изолиране на активното съединение извън естествена продуктова смес.
обща икономическа стойност
Съвкупността от стойности на неизползване и използване с необходимото внимание към всички компромиси или взаимноизключващи се ползвания или функции на въпросния ресурс / местообитание .
обществено благо
Благо, което, след като е предоставено на един потребител, трябва да бъде предоставено в същото количество на всички потребители поради неговото неконкурентно и неизключващо естество.
общност
- Всички организми, живеещи в дадено местообитание и влияещи си един друг като част на хранителната верига(хранителна верига) или чрез тяхното различно въздействие върху физическата околна среда.
- Група от екологично свързани популации(популация) на различни видове(вид) организми, срещащи се на специфично място и време.
- Интегрирана група от видове, населяващи даден район; организми, които в общността си влияят един на друг при разпределение, плътност и еволюция.
Човешката общност е социален група от всякакъв размер, чиито членове живеят на конкретно място.
общо управление на собствеността на ресурсите
Управлението на специфичен ресурс (гора или пасбище) от ясно определена група потребители на ресурса, имаща власт да регулира използването му от членовете и нечленовете.
овощарство
Отглеждането на декоративни и зеленчукови растения в градини или бостани. Латински: hortus = градина.
одомашнен вид (синоним.: култивиран вид)
Вид, в който еволюционния процес е бил повлиян от хората, за да задоволят своите нужди.
одомашняване
- Процес, при който растения, животни или микроби избрани от дивата природа, се приспособяват към специално местообитание, създадено за тях от хората.
- Адаптацията(aдаптация) на животно или растение към живот в тясна връзка с и в полза на хората.
Жизнения цикъл на отделен организъм; биологичното развитие на индивида.
опазване
- Разумно използване и управление на природата и природните ресурси(ресурс) в полза на човешкото общество и по етични причини.
- Изкуствен контрол на екологичните взаимоотношения в околна среда с цел да се поддържа специфичен баланс сред съществуващите видове.
- Управлението на човешкото използване на биосферата така че да донесе най-голяма полза за сегашните поколения при поддържане на нейния потенциал да задоволява нуждите и желанията на бъдещите поколения: и по този начин опазване в положителна, всеобхватна насока, поддържане, устойчиво ползване, възстановяване, и укрепване на естествената околна среда.
опазване на биоразнообразието
Управлението на човешките взаимодействия с гени, видове(вид), и екосистеми(екосистема) така че да се осигури максимална полза за сегашното поколение при поддържане на техния потенциал за задоволяване на нуждите и желанията на бъдещите поколения; обхваща елементи на съхраняване, проучване, и използване на биоразнообразието(биоразнообразие).
опазване на генетичните ресурси на селскостопанските животни
Отнася се за всички човешки дейности включително стратегии, планове, политика и действия, осъществявани за да се гарантира, че разнообразието на генетичните ресурси на селскостопански животни(генетични ресурси на селскостопански животни) се поддържа за да допринесе за хранителното и земеделското производство и производителност, сега и за в бъдеще.
Прехвърлянето на полени от прашника към горната част на плодника при покритосеменните или от микроспорангиума към микропила при голосеменните. Опрашването става, когато полена попадне в женската част на цвета (горната част на плодника). Опрашване може да се предизвика от опрашвачи(опрашвач) като пеперуди, пчели, птици, прилепи, но също от вятъра или водата.
опрашвач
Опрашвач е агент, обикновено животно (насекомо, птица, прилеп и др.), който пренася полените до женската част на цвета.
Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР)
Включва (1999)Австралия, Австрия, Белгия, Канада, Чехия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Италия, Япония, Република Корея, Люксембург, Мексико, Холандия, Нова Зеландия, Норвегия, Португалия, Испания, Швеция, Швейцария, Турция, Великобритания и САЩ.
основни данни
Основни единици информация при инвентаризация, които са от решаващо значение за планирането и управлението при опазване на биоразнообразието. Те са както биотични(биотичен) така и абиотични(абиотичен) и обикновено включват: (1) наличието и /или плътността на видовете(вид) и други единици: (2) други зависими биотични данни (напр. растителна покривка за макро членестоногите); (3) съответните влияещи абиотични променливи и (4) човешките променливи.
основополагащ вид
- Вид, чиято загуба от дадена екосистема би причинила по-голяма от средната промяна в другите видови популации(популация) или в процесите на екосистемата; видове, които имат несъразмерно голямо въздействие върху другите видове в дадена общност.
- Вид, който влияе на екологичния състав, структура или функционирането на неговата общност много повече, отколкото неговата плътност предполага.
островна биогеография
Проучването на връзката между островния район и броя на видове(вид). Тази идея е била приложена спрямо изолирани зони на местообитание в континентални райони, които са истински острови за много видове. Степента, при която фрагментирането(фрагментиране) на местообитанието може да доведе до изчезване на видове; може да бъде предвидена от връзка между броя на видовете и островния район.
отворено-опрашвани
Растения, които се опрашват от физически или биологични агенти (напр. вятър, насекоми) и без човешка намеса или контрол.
отглежданe на затворено (виж: опазване ex-situ )
Размножаване или опазване на животни извън техните естествени местообитания, включващи контрол от страна на човека върху животните, избрани да образуват популация и на изборите за кръстосване в такава популация.
отчитане на горските ресурси (ОГР)
Методологии за отчитане на горските ресурси(ресурс), целяща насърчаване на системите за управление на информация за горите за опазване и устойчиво използване
оценка
- Придаването на парична стойност на даден обект чрез преценяване както усвоените, така и на вложените разходи.
- Това е метод за определяне на значението на екологичните последствия от икономическа дейност, които не се взимат под внимание при пазарни операции.
оценка на въздействието
Оценка на вероятното въздействие върху биологично разнообразие на предложените програми, политика или проекти.
оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)
- Процес, чрез който последствията от предложените проекти или програми се оценяват като неделима част от планирането на проекта, алтернативите се анализират, и обществеността има удобна възможност да коментира.
- Метод на анализ, който се опитва да предвиди вероятните последици от предложената основна разработка (обикновено промишлена) спрямо социалната и физическа околна среда на заобикалящия район.
оценка на жизнесособността на популация и местообитание (PHVA)
Теоретично моделиране на минимални зони, на размери на местообитание, типове и популация, за поддържане на един или повече видове(вид). Размера на популация се определя от потенциалната издържливост(потенциална издържливост) на местообитанието.
оценка на риска
- Използването на научни данни за определяне и характеризиране на естеството и величината на опасностите, ако има, и вероятността от осъществяване на опасностите.
- Мярката за оценка на вреда, която може да бъде причинена, нейното протичане и размера на очакваните щети.